Fokusiranje

fokusiranje

Fokusiranje se koristi da bi se njime odredilo koji objekat ili više objekata u kadru treba da budu izoštreni na fotografiji. Fotoaparat prima informaciju od nas i fokusira željeni objekat koji će na fotografiji biti maksimalno izoštren. Deo fotografije koji ima veću ili manju oštrinu naziva se dubinska oštrina. U sredini tražila, prilikom posmatranja kroz njega, nalazi se crveni pravougaonik ili crveni krug. On predstavlja tačku autofokusa (AF), a ima zadatak da fotoaparatu prenese informaciju koji objekat na fotografiji treba da bude u fokus, tj. izoštren. Kod većine fotoaparata postoji mogućnost pomeranja tačke fokusa na gore ili na dole, kao i ulevo ili udesno.

Uglavnom svi modeli digitalnih fotoaparata imaju opciju blokiranja fokusa (focus lock), a ona se aktivira nakon što odaberemo objekat koji će biti fokusiran tako što tipku za okidanje pritisnemo do pola. Zatim okidač treba da držimo tako pritisnut, a tačku fokusa možemo pomerati, s tim da je na aparatu blokiran fokus. Na taj način možemo promeniti kadar fotografije, a željeni objekat ostaje fokusiran. Kada odaberemo odgovarajući kadar, okidač, koji smo sve vreme držali do pola, možemo okinuti do kraja i na taj način snimiti fotografiju sa odabranim objektom u fokusu.

Focus mode, preko koga biramo željeni način fokusiranja, uglavnom nudi tri opcije:

  • AF Single, tj. automatsko pojedinačno fokusiranje aktivira se pritiskom okidača do pola i fokusira samo jednom. Upotrebljava se kod fotografisanja statičnih objekata. U okviru ove opcije postoje tri režima: 1. Center – koji je ujedno i najčešći režim koji se koristi, a pomoću njega fokus je u samom centru kadra. Ovaj režim naročito je koristan kod makro fotografije. 2. Multi – kontrast koji postoji između odabranog objekta i pozadine u kadru omogućava fotoaparatu da registruje objekat fokusiranja. Pri tome nije obavezno da objekat bude u centru kadra. 3. Area je režim u kome se pozicioniranje dela kadra koji će biti u fokus vrši strelicama.
  • AF Continuous ili automatsko kontinuirano fokusiranje koristi se pri fotografisanju objekata koji se kreću. Takođe se aktivira pritiskom okidača do pola, a ima produženo fokusiranje objekta koji povećava ili smanjuje udaljenost u odnosu na fotoaparat.
  • Manual Focus (ručno fokusiranje) upotrebljava se kada je automatsko fokusiranje objekta otežano iz različitih razloga: zbog slabog kontrasta, previše tamne prostorije u kojoj se objekta nalazi, pozadine koja je prejako osvetljena, preklapanja objekata koji se u kadra nalaze bliže i dalje od fotoaparata itd. Ručno fokusiranje je dosta sporo i zahtevno i koristi se u komplikovanijim situacijama, ali daje odlične rezultate.